Regulamin studiów obowiązujący od 30.09.2007
Uchwała NR 29/2001
Senatu Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego
w Warszawie
z dnia 21 czerwca 2001 r.
w sprawie regulaminu studiów.
Senat Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, działając na podstawie art. 144 ustawy z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym, uchwala regulamin studiów, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.
REKTOR
Ks. prof. dr hab. Roman Bartnicki
Załącznik do Uchwały Nr 29/2001 Senatu UKSW z dnia 21 czerwca 2001r.
REGULAMIN STUDIÓW
(tekst ujednolicony uwzględniający zmiany uchwalone przez Senat UKSW w dniu 18 kwietnia 2002 r. oraz w dniu 10 kwietnia 2003 r.)
SPIS TREŚCI
I. PRZEPISY OGÓLNE
II. PRAWA I OBOWIĄZKI STUDENTA
III. PRZENIESIENIA, WZNOWIENIA I STUDIA RÓWNOLEGLE13
IV. ZALICZENIE ROKU
V. ODPŁATNOŚĆ ZA ZAJĘCIA
VI. URLOPY
VII. NAGRODY I WYRÓŻNIENIA
VIII. PRACA MAGISTERSKA (LICENCJACKA),
UKOŃCZENIE STUDIÓW
IX. EGZAMIN MAGISTERSKI (LICENCJACKI)
X. PRZEPISY KOŃCOWE
I. PRZEPISY OGÓLNE
§ 1
1. Regulamin studiów w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, zwany dalej ?Regulaminem studiów?, dotyczy studiów dziennych, wieczorowych, zaocznych i eksternistycznych.
2. Zasady i warunki przyjęcia na studia określa ustawa o szkolnictwie wyższym i Senat UKSW na wniosek Rady Wydziału (Instytutu), co najmniej 9 miesięcy przed rozpoczęciem następnego roku akademickiego.
§ 2
1. Przyjęcie w poczet studentów Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego następuje z chwilą immatrykulacji i złożenia ślubowania na ręce Rektora. Osobom przyjętym na studia przysługuje od momentu ogłoszenia decyzji o przyjęciu prawo otrzymania stosownych zaświadczeń. Przepis niniejszy stosuje się również wobec studentów studiów płatnych pod warunkiem uprzedniego uiszczenia czesnego za pierwszy semestr.
2. Student otrzymuje legitymację studencką oraz indeks, który jest dokumentem obrazującym przebieg studiów i pozostaje jego własnością po ukończeniu studiów.
3. Po ukończeniu studiów absolwent uzyskuje dyplom. Treść i formę dyplomu określają odrębne przepisy.
4. Dziekan może przyjąć na studia wolnych słuchaczy na warunkach określonych przez Radę Wydziału. Podstawą przyjęcia na studia wolnego słuchacza jest pozytywny wynik obowiązującego na danym Wydziale (kierunku) postępowania kwalifikacyjnego.
§ 3
1. Zwierzchnikiem i opiekunem wszystkich studentów w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego jest Rektor.
2. Rektor sprawuje ogólny nadzór nad sprawami związanymi z rekrutacją, procesem dydaktycznym i tokiem studiów.
§ 4
W sprawach niezastrzeżonych do kompetencji Rektora i Rady Wydziału Dziekan sprawuje nadzór nad realizacją planu studiów; podejmuje również decyzje we wszystkich sprawach związanych z przebiegiem studiów na Wydziale.
§ 5
1. Dziekan, za zgodą Rady Wydziału, może na piśmie upoważnić Dyrektora instytutu wydziałowego prowadzącego samodzielnie odrębny kierunek studiów, do wykonywania niektórych swoich zadań. Rada Wydziału, w drodze uchwały, może upoważnić Radę tego instytutu, do wykonywania niektórych swoich kompetencji w zakresie toku studiów.
2. Dziekan powiadamia niezwłocznie Rektora o udzieleniu upoważnienia, o którym mowa w ust. 1.
§ 6
Od wszystkich decyzji Dziekana dotyczących studentów, wydawanych na podstawie Regulaminu studiów, studentom przysługuje odwołanie do Rektora. Za zgodą zainteresowanego studenta, odwołanie mogą również wnieść organy Samorządu Studenckiego lub organizacja studencka.
§ 7
1. Reprezentantem ogółu studentów w UKSW są organy Samorządu Studenckiego.
2. Odpowiednie organy Samorządu Studenckiego są uprawnione do wyrażania stanowiska we wszystkich sprawach dotyczących studentów.
§ 8
1. Opiekunów organizacji ogólnouczelnianych powołuje Rektor.
2. Opiekunów poszczególnych lat oraz grup studenckich zrzeszonych w kołach naukowych powołuje Dziekan.
3. Opiekun czuwa nad realizacją procesu dydaktycznego, zaspo- kajaniem potrzeb naukowych, socjalnych, kulturowych i duchowych studentów oraz może w tych sprawach zgłaszać wnioski i propozycje Rektorowi i Dziekanowi, a także organom Samorządu Studenckiego.
§ 9
1. Rok akademicki rozpoczyna się w dniu 1 października i trwa do dnia 30 września następnego roku.
2. Sesja egzaminacyjna ? o ile Dziekan nie postanowi inaczej ? w semestrze zimowym rozpoczyna się 25 stycznia i trwa do 9 lutego włącznie, natomiast w semestrze letnim rozpoczyna się 5 czerwca i trwa do 30 czerwca.
3. Zimowa sesja poprawkowa trwa od 15 lutego do 15 marca, natomiast letnia ? od 10 do 20 września.
4. Egzaminatorzy podają terminy egzaminów w semestrze zimowym do 10 stycznia, w zimowej sesji poprawkowej do 20 lutego, w semestrze letnim do 15 maja, w letniej sesji poprawkowej do 30 czerwca.
5. Szczegółową organizację roku akademickiego określa Rektor.
§ 10
1. Studia odbywają się według programu studiów ustalonego zgodnie z postanowieniami ustawy o szkolnictwie wyższym, Konstytucji Apostolskich ?Sapientia Christiana? i ?Ex corde Ecclesiae? oraz planu studiów określonego w rozkładzie zajęć poszczególnych Wydziałów.
2. Plan studiów określa przedmioty, egzaminy, kolokwia, zaliczenia i praktyki obowiązujące każdego studenta, zawiera też ustalenia dotyczące czasu trwania studiów, kolejności przedmiotów, obowiązku uczestniczenia w zajęciach dydaktycznych, sposobu i form zaliczania poszczególnych przedmiotów, warunków zaliczania po- szczególnych lat lub semestrów. Plan studiów określa przedmioty, ich wymiar czasowy i zasady zaliczania.
3. Plan studiów powinien być ogólnie dostępny.
4. Ponadto plan studiów może zawierać inne ustalenia wprowadzone przez Radę Wydziału.
5. Szczegółowy plan, rozkład oraz obsada zajęć powinny być podane do wiadomości studentom przed rozpoczęciem semestru lub roku akademickiego. Harmonogram egzaminów w sesji zimowej i letniej ustala Dziekan w porozumieniu ze starostami lat.
6. Do prowadzenia wykładów oraz przyjmowania egzaminów uprawnieni są nauczyciele akademiccy posiadający stopień naukowy, co najmniej doktora, a także inni nauczyciele akademiccy upoważnieni przez Radę Wydziału.
7. Seminaria magisterskie mogą prowadzić nauczyciele akademiccy posiadający stopień naukowy doktora habilitowanego. Rada Wydziału może upoważnić do prowadzenia seminariów magisterskich nauczycieli akademickich posiadających stopień naukowy, co najmniej doktora. Seminaria licencjackie mogą prowadzić nauczyciele akademiccy posiadający stopień naukowy, o najmniej doktora. Rada Wydziału może upoważnić do prowadzenia seminariów licencjackich także innych nauczycieli akademickich.
§ 11
Zasady i tryb zaliczania praktyk wynikających z planu studiów regulują odrębne przepisy.
§ 12
W stosunku do studentów inwalidów oraz wychowujących dzieci, a także w innych uzasadnionych przypadkach Dziekan może ustalić indywidualny tok odbywania studiów. Tok ten nie może obejmować zwolnień od zdawania obowiązujących egzaminów i kolokwiów oraz udziału w seminariach i lektoratach.
II. PRAWA I OBOWIĄZKI STUDENTA
§ 13
1. Student ma prawo do:
a) zdobywania wiedzy w wybranym kierunku studiów, rozwijania własnych zainteresowań naukowych, korzystania z pomieszczeń, urządzeń i środków oraz całości zbiorów bibliotecznych uczelni zgodnie z obowiązującymi przepisami, jak też z pomocy nauczycieli akademickich i organów Uczelni;
b) współuczestnictwa w podejmowaniu decyzji przez organy kolegialne Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego za pośrednictwem przedstawicieli studentów;
c) zgłaszania do władz Uniwersytetu postulatów dotyczących planów studiów, programów nauczania, toku studiów, spraw związanych z procesem nauczania i wychowania oraz warunkami socjalno- -bytowymi;
d) otrzymywania nagród i wyróżnień;
e) zrzeszania się w już istniejących organizacjach studenckich i zakładania nowych;
f) zrzeszania się w kołach naukowych oraz uczestniczenia w ba- daniach prowadzonych przez Uczelnię;
g) rozwijania zainteresowań kulturalnych, turystycznych i sportowych, korzystania w tym celu z urządzeń i środków Uczelni oraz z pomocy ze strony nauczycieli akademickich i organów Uczelni;
h) uczestniczenia w zajęciach otwartych innych kierunków studiów i w pozostałych zajęciach za zgodą prowadzącego.
2. Studenci i rodziny studenckie (niepracujący współmałżonek i dzieci) mają prawo do:
a) otrzymywania świadczeń rzeczowych oraz stałej i doraźnej pomocy materialnej, jeżeli spełniają warunki określone w odrębnych przepisach;
b) bezpłatnej opieki lekarskiej i ochrony zdrowia.
§ 14
Student może studiować według indywidualnego toku, tj. planu i programu studiów, na zasadach ustalonych przez Radę Wydziału, na podstawie propozycji planu i programu studiów zgłoszonej przez niego i zaakceptowanej przez jego opiekuna naukowego.
§ 15
Do podstawowych obowiązków studenta należy postępowanie zgodne z treścią ślubowania, a w szczególności:
a) pełne korzystanie z możliwości kształcenia się, jakie stwarza Uczelnia, systematyczne zdobywanie wiedzy oraz terminowe kończenie studiów;
b) poszanowanie praw i obyczajów studenckich;
c) dbałość o dobre imię Uczelni i jej godne szacunku tradycje;
d) poszanowanie mienia Uczelni.
§ 16
Student może podejmować pracę zarobkową. Praca ta nie może jednak zwalniać, bez zgody Dziekana, od uczestnictwa w obowiązkowych zajęciach.
§ 17
Za przewinienia dyscyplinarne student ponosi odpowiedzialność dyscyplinarną na zasadach określonych w ustawie o szkolnictwie wyższym.
§ 18
Student obowiązany jest powiadomić bezzwłocznie Dziekanat o zmianie nazwiska, stanu cywilnego i adresu, a także o zmianie warunków materialnych, jeżeli wpływa ona na przyznanie lub wysokość pomocy materialnej.
III. PRZENIESIENIA, WZNOWIENIA I STUDIA RÓWNOLEGLE
§ 19
Student może przenieść się do innej uczelni za zgodą Dziekana wydziału szkoły przyjmującej, o ile wypełnił wszystkie obowiązki wobec UKSW.
§ 20
Przeniesienia i wznowienia mogą być dokonywane od II roku studiów, a za zgodą Rektora w szczególnie uzasadnionych przypadkach również w czasie I roku studiów. Realizowane są poprzez:
a) przeniesienie z innej szkoły wyższej (w tym także zagranicznej), jeżeli student wypełni wszystkie obowiązki wynikające z obowiązujących w niej przepisów;
b) wznowienia studiów przez studentów, którzy z różnych przy- czyn zostali skreśleni z listy studentów.
§ 21
1. Decyzję w sprawie przyjęcia studenta przenoszącego się z innej uczelni podejmuje Dziekan.
2. Przyjęcie osoby przenoszącej się może być uzależnione od dotychczasowych jej wyników na studiach.
§ 22
1. Ponowne przyjęcie na studia osoby, która została skreślona z listy studentów na I roku studiów, następuje na ogólnych zasadach rekrutacji na studia wyższe.
2. Dziekan może wyrazić zgodę na wznowienie studiów przez studenta, który został skreślony z listy studentów z powodu nie- dostatecznych wyników w nauce. Wznowienie studiów może na- stąpić na zasadach odpłatności za powtarzanie roku studiów.
§ 23
Dziekan określa warunki, termin i sposób uzupełnienia przez przeniesionego lub wznawiającego studia studenta zaległości wynikających z różnic w planach i programach studiów.
§ 24
Przepisy zawarte w § 21, 22 i 23 stosuje się odpowiednio w przypadkach przenoszenia się studentów z Wydziału na Wydział w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
§ 25
1. W uzasadnionych przypadkach Dziekan ? o ile Rada Wydziału nie postanowi inaczej ? może wyrazić zgodę na zmianę:
a) kierunku studiów;
b) systemu odbywania studiów na danym kierunku (np. z zaocznych na stacjonarne).
2. Przy zmianie kierunku studiów lub systemu odbywania studiów Dziekan może uzależnić przyjęcie od zdania określonych egzaminów wynikających z różnic programowych.
§ 26
1. Student może za zgodą właściwych Dziekanów studiować poza swoim kierunkiem podstawowym na dowolnej liczbie kierunków i dowolne przedmioty także w różnych szkołach, o ile wypełnia wszystkie obowiązki związane z tokiem studiów na podstawowym kierunku.
2. Zgoda na studia równoległe może być wyrażona, jeśli:
a) student wywiązuje się bez zastrzeżeń z obowiązków na pierwszym kierunku studiów;
b) termin planowanego ukończenia dodatkowego kierunku nie przekracza dwóch lat w stosunku do daty ukończenia studiów na kierunku podstawowym.
IV. ZALICZENIE ROKU
§ 27
1. Okresem zaliczeniowy jest rok akademicki.
2. Warunkiem zaliczenia roku jest spełnienie wszystkich wymagań (zaliczenie zajęć, egzaminy, kolokwia, praktyki) określonych w planie studiów dla danego okresu nauki.
3. Rada Wydziału może wprowadzić system punktowy zaliczania roku.
§ 28
1. Na podstawie planu studiów Dziekan może ustalić obowiązek zaliczenia wszystkich lub niektórych zajęć z danego przedmiotu przed złożeniem egzaminu.
2. Wykaz zaliczeń objętych oceną (kolokwium) sporządza Dziekan.
3. Zaliczenia dokonuje prowadzący zajęcia według ustalonych kryteriów dla danego przedmiotu.
4. Na podstawie planu studiów Dziekan może uzależnić zaliczenie przez studenta roku studiów od zdania większej liczby egzaminów rocznie niż osiem, a semestralnie niż pięć.
5. Student zalicza zajęcia w terminach przewidzianych planem studiów oraz składa egzaminy w sesji określonej planem studiów i zgodnie z jej harmonogramem.
§ 29
1. Student ma prawo przystąpić do egzaminu w dowolnym terminie przed sesją, o ile taki termin został wyznaczony przez egzaminatora po uzyskaniu zaliczenia warunkującego przystąpienie do tego egzaminu.
2. Student ? za zgodą Dziekana ? ma prawo uczestniczyć w zajęciach, zaliczać i zdawać egzaminy z dowolnego przedmiotu przewidzianego w planie studiów na wyższym roku, o ile zdał egzaminy i uzyskał wszystkie zaliczenia warunkujące udział w tych zajęciach.
3. Student zdaje egzamin u prowadzącego zajęcia bądź u osób upoważnionych przez Radę Wydziału.
4. Egzaminator może uzależnić dopuszczenie studenta do egzaminu od okazania indeksu, karty egzaminacyjnej a w uzasadnionych wypadkach także dowodu tożsamości.
§ 30
1. Student uczestniczący w pracach badawczych lub wdrożeniowych może być zwolniony z udziału w niektórych zajęciach z przed- miotu, z którym tematycznie związana jest realizowana praca.
2. Udział studenta w pracach obozu naukowego może być podstawą do zaliczenia całości lub części praktyki studenckiej, jeżeli program obozu odpowiada wymogom określonym w programie studiów dla danej praktyki.
3. Zaliczenia i zwolnienia podane w ust. 1-2 odbywają się na zasadach określonych przez Dziekana.
§ 31
1. Przy egzaminach, kolokwiach i zaliczeniach z przedmiotów niekończących się egzaminami stosuje się następujące oceny:
bardzo dobry ? 5,0
dobry plus ? 4,5
dobry ? 4,0
dostateczny plus ? 3,5
dostateczny ? 3,0
niedostateczny ? 2,0;
można też stosować przyjęty przez Radę Wydziału odpowiadający tej skali system punktowy. Za zgodą Senatu lub Rady Wydziału mogą być zaliczane bez wpisywania oceny te przedmioty, które nie kończą się egzaminem.
2. Ocenę z każdego egzaminu, kolokwium oraz zaliczenia wpisuje się do indeksu, karty egzaminacyjnej, wraz z datą.
§ 32
1. Dziekan ustala organizację sesji.
2. Po otrzymaniu na egzaminie oceny niedostatecznej studentowi przysługuje prawo do zdawania jednego egzaminu poprawkowego z każdego niezdanego przedmiotu.
3. W przypadku niezaliczenia zajęć z przedmiotu kończącego się egzaminem w przewidzianym terminie, student przystępuje do zaliczenia w terminie poprawkowym. Po uzyskaniu zaliczenia studentowi przysługuje jeden termin egzaminu w sesji poprawkowej. W sytuacjach wyjątkowych decyzje podejmuje Dziekan.
4. W przypadku nieusprawiedliwionej nieobecności na egzaminie w ustalonym terminie student traci prawo do jednego terminu nie otrzymując żadnej oceny. Jeśli jest to nieobecność w pierwszym terminie, przysługuje mu termin w sesji poprawkowej.
5. W razie choroby lub innej usprawiedliwionej przez Dziekana nieobecności studenta na egzaminie w pierwszym lub drugim terminie Dziekan w porozumieniu z egzaminatorem wyznacza inny termin.
6. Rada Wydziału może wprowadzić inne zasady zaliczania.
§ 33
1. Studentowi przysługuje w ciągu trzech dni odwołanie dotyczące zaliczeń do Dziekana.
2. W ciągu siedmiu dni od daty egzaminu poprawkowego zakończonego oceną niedostateczną student ma prawo złożyć wniosek o przeprowadzenie egzaminu komisyjnego.
3. Skład komisji przeprowadzającej egzamin komisyjny oraz jego termin ustala Dziekan. Egzamin komisyjny powinien odbyć się w terminie do 14 dni od daty złożenia wniosku.
4. W skład trzyosobowej komisji wchodzi Dziekan jako przewodniczący lub osoba przez niego upoważniona, poprzedni egzaminator oraz co najmniej jeden specjalista z zakresu przedmiotu objętego egzaminem.
5. Komisji egzaminacyjnej nie może przewodniczyć osoba uprzednio egzaminująca studenta.
6. Na wniosek studenta w skład komisji egzaminacyjnej może wejść jako obserwator opiekun roku.
7. W stosunku do studenta, który nie zdał egzaminu komisyjnego, Dziekan podejmuje decyzję zgodnie z § 35.
§ 34
1. W stosunku do studenta, który do dnia 30 września nie zaliczył roku studiów, Dziekan podejmuje decyzję:
a) o skreśleniu z listy studentów;
b) o skierowaniu na powtarzanie roku studiów ? z wyjątkiem studentów I roku studiów. Powtarzanie roku jest odpłatne, jeżeli zostało spowodowane niezadowalającymi wynikami w nauce.
2. Warunkowe dopuszczenie studenta na następny rok studiów może mieć miejsce w przypadkach szczególnych (np. brak zaliczeń nastąpił na skutek wypadków losowych lub, gdy studia są prowadzone w toku przemiennym).
3. W sytuacjach wątpliwych Dziekan zasięga opinii Rady Wydziału.
§ 35
1. Skreślenie z listy studentów następuje w wyniku:
a) niezaliczenia I roku studiów;
b) niezaliczenia tego samego roku po raz drugi;
c) prawomocnego orzeczenia Komisji Dyscyplinarnej;
d) rezygnacji ze studiów lub nie złożenia indeksu albo innych wymaganych dokumentów w celu rozliczenia roku w przewidzianym terminie;
e) (skreślony);
f) nieuiszczenia opłaty za odpłatne zajęcia (lub za studia zaoczne).
2. W stosunku do studenta I roku studiów decyzję o zezwoleniu na powtarzanie roku Dziekan podejmuje jedynie w wyjątkowych, szczególnie uzasadnionych przypadkach. Ograniczenie to nie dotyczy studentów I roku dwuletnich uzupełniających studiów magisterskich.
3. Decyzję o skreśleniu z listy studentów wydaje Dziekan. Od decyzji tej przysługuje odwołanie do Rektora w ciągu 14 dni, licząc od daty doręczenia studentowi decyzji o skreśleniu.
4. Decyzja o skreśleniu z listy jest ostateczna, jeśli odwołania nie wniesiono lub Rektor utrzymał w mocy decyzję.
§ 36
1. Studentowi powtarzającemu rok uznaje się wszystkie pozytywne oceny uzyskane w ciągu ostatniego roku.
2. Student powtarzający rok ma prawo, za zgodą Dziekana, uczestniczyć w wybranych zajęciach z następnego roku, zaliczać je i zdawać egzaminy.
V. ODPŁATNOŚĆ ZA ZAJĘCIA
§ 37
1. Opłaty za zajęcia dydaktyczne, o których mowa w art. 23 ust. 2 pkt 2 ustawy o szkolnictwie wyższym, mogą być pobierane za:
a) zajęcia na wszystkich rodzajach studiów w przypadku ich powtarzania spowodowanego niezadowalającymi wynikami w nauce;
b) studia zaoczne, wieczorowe i eksternistyczne.
2. Egzamin i inne formy zaliczania zajęć stanowią integralną część zajęć dydaktycznych.
3. Kwota odpłatności za zajęcia jest ustalana przez Rektora po zasięgnięciu opinii Rady Wydziału i podana do wiadomości, co najmniej na trzy miesiące przed rozpoczęciem roku akademickiego.
4. Kwota odpłatności za zajęcia I roku studiów zaocznych, wieczorowych, ogłaszana jest co najmniej na trzy miesiące przed upływem terminu składania dokumentów przez kandydatów na te studia.
5. W przypadkach ustalonych w zarządzeniu Rektora, Rektor może na wniosek studenta wyrazić zgodę na dofinansowanie opłaty za zajęcia dydaktyczne w całości lub w części albo na rozłożenie jej na raty.
6. Opłaty za zajęcia dydaktyczne powinny być wniesione przed rozpoczęciem każdego semestru.
VI. URLOPY
§ 38
1. Student może otrzymać urlop w przypadku:
a) długotrwałej choroby;
b) ważnych okoliczności losowych;
c) odbycia studiów krajowych lub zagranicznych;
d) urodzenia dziecka lub opieki nad nim.
2. Studentowi może być udzielony urlop:
a) roczny;
b) krótkoterminowy.
3. Na czas odbywania czynnej służby wojskowej student otrzymuje urlop specjalny.
4. Udzielenie urlopu automatycznie przesuwa termin planowego ukończenia studiów.
5. Udzielenie urlopu potwierdza się wpisem do indeksu.
§ 39
1. W okresie urlopu student zachowuje uprawnienia studenckie zgodnie z obowiązującymi przepisami.
2. W trakcie urlopu student może, za zgodą Dziekana, brać udział w niektórych zajęciach oraz zaliczać je i przystępować do egzaminów.
VII. NAGRODY I WYRÓŻNIENIA
§ 41
1. Studenci wyróżniający się wynikami w nauce, osiągnięciami w pracy w studenckim ruchu naukowym, mogą otrzymać wyróżnienie: odznakę honorową, dyplom uznania, list pochwalny lub nagrody rzeczowe.
2. Studentom studiów dziennych wyróżniającym się szczególnymi wynikami w nauce, wzorowym wypełnianiem swoich obowiązków, mogą być przyznane:
a) stypendia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu, zgodnie z zasadami określonymi w odrębnych przepisach;
b) nagrody ufundowane przez instytucje kościelne, państwowe, towarzystwa naukowe, organizacje społeczne lub innych fundatorów ? zgodnie z regulaminami obowiązującymi dla tych nagród;
c) stypendia za wyniki w nauce ? zgodnie z zasadami określonymi w odrębnych przepisach;
d) nagrody i wyróżnienia Rektora.
3. Stypendium Ministra Edukacji Narodowej i Sportu jest świadczeniem pomocy materialnej, przyznawanym szczególnie wyróżniającym się studentom.
4. Nagroda, o której mowa w ust.2 pkt d, może być przyznana studentowi, który zaliczył rok (semestr) w terminie określonym w regulaminie studiów oraz osiągnął średnią ocen nie niższą niż 4,0. Wpis warunkowy na kolejny rok (semestr) pozbawia studenta prawa do nagrody.
5. Nagroda, o której mowa w ust.2 pkt d, może być przyznawana raz lub dwa razy do roku, jednak wysokość nagrody nie może przekroczyć ? w skali rocznej ? wysokości maksymalnego miesięcznego wynagrodzenia asystenta.
6. W budżecie Uniwersytetu powinny być przewidziane środki na nagrody, o których mowa w ust. 2 pkt d.
7. Szczegółowe zasady i tryb przyznawania nagród, o których mowa w ust. 2 pkt, ustala Rektor.
§ 42
1. Dyplom z wyróżnieniem otrzymują absolwenci, którzy:
a) ukończyli studia w terminie określonym planem studiów;
b) uzyskali z egzaminów i z zaliczeń z przedmiotów nie kończących się egzaminem średnią ocen nie niższą niż 4,5;
c) uzyskali z pracy dyplomowej i egzaminu dyplomowego oceny bardzo dobre;
d) nie naruszyli zasad zawartych w ślubowaniu.
2. Dyplom z wyróżnieniem przyznaje Rada Wydziału.
3. Dyplom z wyróżnieniem jest wydawany na specjalnych drukach.
4. Rektor lub Dziekan może przyznać nagrodę pieniężną związaną z uzyskaniem przez studenta dyplomu z wyróżnieniem.
VIII. PRACA MAGISTERSKA (LICENCJACKA), UKOŃCZENIE STUDIÓW
§ 43
1. Student studiów dziennych obowiązany jest złożyć pracę magisterską do dnia 31 maja.
2. Student studiów zaocznych obowiązany jest złożyć pracę magisterską nie później niż w ciągu 3 miesięcy od daty zakończenia ostatniego semestru studiów.
3. Dziekan, na wniosek kierującego pracą lub na wniosek studenta, może przesunąć termin złożenia pracy magisterskiej (licencjackiej) w razie długotrwałej choroby studenta lub z innych przyczyn (np. chwilowy brak dostępu do materiałów źródłowych). Termin złożenia pracy nie może być przesunięty dłużej niż do 30 września.
4. Student po zaliczeniu wszystkich przedmiotów i po spełnieniu innych warunków objętych programem studiów, oraz po złożeniu pracy, odpowiednio licencjackiej, albo magisterskiej, i złożeniu egzaminu, odpowiednio licencjackiego albo magisterskiego, otrzymuje na właściwym Wydziale dyplom ukończenia studiów z tytułem zawodowym, odpowiednio albo licencjata, albo magistra.
§ 44
1. Prawa studenckie wygasają wraz z zakończeniem ostatniego semestru studiów. W przypadku uzyskania dyplomu przed terminem zakończenia ostatniego semestru, prawa studenckie wygasają wraz z uzyskaniem tytułu zawodowego magistra (licencjata).
2. W razie dłuższej nieobecności kierującego pracą magisterską (licencjacką), która mogła wpłynąć na opóźnienie terminu złożenia pracy przez studenta, Dziekan obowiązany jest do wyznaczenia osoby, która przejmie obowiązek kierowania pracą. Jeśli zmiana taka nastąpi w ostatnich 6 miesiącach przed terminem ukończenia studiów może to stanowić przyczynę do przesunięcia terminu złożenia pracy do 30 września.
§ 45
1. Pracę magisterską student wykonuje pod kierunkiem nauczyciela akademickiego posiadającego: tytuł albo stanowisko profesora lub stopień doktora habilitowanego. W szczególnych przypadkach Rada Wydziału może upoważnić do kierowania pracą magisterską adiunkta lub specjalistę spoza Wydziału mającego stopień naukowy doktora. Pracę licencjacką student wykonuje pod kierunkiem nauczyciela akademickiego posiadającego stopień, co najmniej doktora. Rada wydziału może upoważnić do kierowania pracą licencjacką także inną osobę.
2. Temat pracy magisterskiej winien być ustalony nie później niż na rok przed ukończeniem studiów. Przy ustaleniu tematu powinny być brane pod uwagę zainteresowania studenta, a także możliwości wykonania danej pracy.
§ 46
Oceny pracy magisterskiej (licencjackiej) dokonuje kierujący pracą oraz jeden recenzent. W przypadku negatywnej oceny pracy przez recenzenta, o dopuszczeniu do egzaminu decyduje Dziekan, który powinien zasięgnąć opinii drugiego recenzenta. Do recenzentów stosuje się odpowiednio postanowienia § 45 ust. 1.
IX. EGZAMIN MAGISTERSKI (LICENCJACKI)
§ 47
1. Warunkiem dopuszczenia do egzaminu magisterskiego (licencjackiego) jest:
a) uzyskanie zaliczenia wszystkich przedmiotów i praktyk prze- widzianych w planie studiów;
b) uzyskanie oceny co najmniej dostatecznej z pracy magisterskiej (licencjackiej).
2. Egzamin magisterski (licencjacki) odbywa się przed komisją powołaną przez Dziekana, w skład, której wchodzą: Dziekan, promotor i recenzent pracy. Dziekan, jeśli sam jest promotorem lub recenzentem powinien powierzyć przewodnictwo komisji profesorowi, docentowi lub doktorowi habilitowanemu.
3. Egzamin magisterski (licencjacki) powinien odbyć się w ter- minie nieprzekraczającym trzech miesięcy od daty złożenia pracy.
4. Egzamin magisterski (licencjacki) powinien być złożony w ter- minie nie dłuższym niż dwa lata od uzyskania przez studenta zaliczenia, o którym mowa w ust. 1 lit. a, chyba, że Rada Wydziału ustali inny termin.
5. W razie przekroczenia terminu, o którym mowa w ust. 4, egzamin magisterski (licencjacki) może być złożony jedynie po uprzednim wznowieniu studiów i skierowaniu studenta na odpłatne powtarzanie ostatniego semestru (roku) studiów. Student ma obowiązek uzupełnienia różnic programowych jeśli w roku akademickim, w którym składa on egzamin magisterski (licencjacki) obowiązuje inny program studiów niż w chwili uzyskania przez studenta poprzedniego zaliczenia, o którym mowa w ust. 1 lit. a. Złożenie egzaminu magisterskiego (licencjackiego) po wznowieniu następuje na zasadach określonych przez Radę Wydziału.
§ 48
1. Egzamin magisterski (licencjacki) jest egzaminem ustnym.
2. Przy ocenie egzaminu stosuje się oceny określone w § 31 ust.1.
§ 49
1. W przypadku uzyskania z egzaminu magisterskiego (licencjackiego) oceny niedostatecznej lub nieusprawiedliwionego nie- przystąpienia do egzaminu magisterskiego (licencjackiego), Dziekan wyznacza drugi termin jako ostateczny nie wcześniej niż przed upływem miesiąca.
2. W przypadku nie złożenia egzaminu magisterskiego (licencjackiego) w drugim terminie Dziekan wydaje decyzję o:
a) zezwoleniu na powtarzanie ostatniego roku studiów;
b) skreśleniu z listy studentów.
§ 50
1. Ukończenie studiów następuje po złożeniu egzaminu magisterskiego (licencjackiego) z wynikiem, co najmniej dostatecznym. W ciągu 30 dni od daty złożenia egzaminu magisterskiego (licencjackiego) sporządza się dyplom ukończenia studiów i wpisuje nazwisko absolwenta do księgi dyplomów.
2. Absolwentowi Uniwersytetu wydaje się, na jego wniosek, zaświadczenie zawierające informację o odbytych podczas studiów zajęciach oraz wykaz zdanych egzaminów.
3. Absolwent, który ukończył studia z wynikiem, co najmniej dobrym, może być przyjęty na studia doktoranckie (trzeci cykl studiów)
§ 51
1. Podstawą obliczenia ostatecznego wyniku studiów są:
a) średnia arytmetyczna ocen z egzaminów i z zaliczeń z przed- miotów nie kończących się egzaminem z uwzględnieniem ocen niedostatecznych uzyskanych w ciągu całego okresu studiów;
b) ocena pracy magisterskiej (licencjackiej);
c) ocena egzaminu magisterskiego (licencjackiego).
2. Wynik studiów stanowi sumę: 1/2 oceny wymienionej w ust. 1 lit. a, oraz 1/2 ocen wymienionych w ust. 1lit. b) i c).
3. W dyplomie ukończenia studiów wyższych wpisuje się ostateczny wynik studiów wyrównany do pełnej oceny zgodnie z zasadą:
do 3,50 ? dostateczny
powyżej 3.50 do 4,50 ? dobry
powyżej 4.50 ? bardzo dobry.
4. Wyrównanie do pełnej oceny dotyczy tylko wpisu do dyplomu, we wszystkich innych zaświadczeniach określa się rzeczywisty wynik studiów.
5. Komisja egzaminacyjna może podwyższyć ocenę, o której mowa w ust. 3, o jeden stopień, jeżeli student z pracy magisterskiej (licencjackiej) oraz z egzaminu magisterskiego (licencjackiego) otrzymał oceny bardzo dobre, w ciągu ostatnich dwóch lat studiów uzyskał zaliczenia przedmiotów z ocenami bardzo dobrymi i dobry- mi, oraz w obowiązującym terminie ukończył studia.
X. PRZEPISY KOŃCOWE
§ 52
1. Regulamin wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
2. Decyzje wydane przed wejściem w życie niniejszego Regulaminu, na mocy których studenci nabyli uprawnienia, zachowują moc nawet jeżeli uprawnienia te nie są przewidziane przez niniejszy Regulamin.
3. Przepisy o odpłatności, o których mowa w § 37 ust. 1 pkt. a. dotyczą studentów przyjętych lub wznawiających studia w trybie § 22 ust. 2 i 3 po 1 kwietnia 1992 r.
Regulamin studiów obowiązujący od 30.09.2007r. PDF